Features
1. Multi screen size option & screen size can be customized.
2. CPU (RK3288).
3. Android OS.
4. LCD bar screen with wifi.
5. Touch screen also can be made.
| 26.6" Bar Digital Signage | |
| Mode Name | LC-36601DS |
| Screen Size | 36.6" |
| Active Display Area (mm) | 919.3mm(W)×138.85mm(H) |
| Display Mode | 16:3 |
| LCD Type | LED backlight |
| Resolution | 1920×290 |
| Display Color | 8 bit. True color (16.7M) |
| Pixel Pitch(mm) | 159.6(H)×478.8(V) |
| Brightness(nits) | 700cd/㎡ |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Viewing Angle | 178(H) /178(V) |
| Response Time | 8ms |
| Backlight | LED backlight |
| Basic Interface | |
| Wired network | 1xRJ45 (10/100M self-adaption) |
| Wireless network | 820.11 b/g/n |
| Storage extension | 1xTF card slot (maximum support for 32GB TF card expansion) |
| USB interface | 2xUSB |
| Speaker | 8R/5Wx2 |
| Basic parameters | |
| Main processor | RK3288 ARM Cortex-A17 Quad-core 1.8 GHZ |
| Operating system | Android 6.0 System |
| Memory | 2GB |
| Storage | 16GB |
| Audio coding | ARM Mali-400 MP4 |
| Display | Vertical screen, horizontal screen, full screen, split screen |
| Language | Chinese, English and most other national languages |
| Extend | support SD card, U disk (maximum support 32G) |
| Network | WIFI, LAN, 3G (optional) |
| COM mouth | Support Timing Switch |
| Subtitle | Support for scrolling subtitles |
| Audio frequency | Built-in clock IC |
| BIOS | Online Real-time Updating of Weather Forecast |
| Video/audio format | MP3, WMA, WAV, EAAC+, MP2 dec, Vorbis, AC3, FLAC, APE, BSAC |
| Compatible Video Format | RMVB, MPEG1/2/4, AVI, DIVX, XDIV, WMV9, H.264, VC-1, MOV, MKV, MP4 |
| Picture processing | BMP/PNG/GIF/JPEG (4088*4088) |
| Power parameter | |
| Power supply | DC12V |
| Power consumption | 40W |
| Standby power | <1W |
| Use environment | |
| Storage temperature | -20℃~60℃ |
| Storage humidity | 10%RH~90%RH |
| Working temperature | -0℃~50℃ |
| Working humidity | 10%RH~90%RH |
| Warranty | |
| Certificate Approval | CE,RoHS,CCC,FCC,ISO9001(optional UL) |
| Warranty | 1.5 years |
| Application | |
|
Garment industry/ Supermarket/ Subway/ Bus/ Restaurant/ Airport |
|
Images




FAQ:
1. What is the minimum order quantity for your monitors?
Answer: Our minimum order quantity is relatively small and is subject to certain models and specifications. normally is 10pcs.
Please contact our sales representative for more information.
2. How fast can you deliver the monitors?
Answer: As a factory, we pride ourselves on our quick delivery times. We can usually deliver your monitors within a few days of your order, depending on the quantity and shipping method.
3. Do you have a good after-sales service?
Answer: Yes, we have a dedicated team to handle after-sales inquiries and any issues you may encounter with our products. We will do our best to ensure that all issues are resolved quickly and efficiently.
4. Can you customize the monitors according to our specific requirements?
Answer: Yes, we welcome customization orders and can produce monitors to meet your specific design, screen size, and resolution requirements.
5. What are your payment terms?
Answer: Our payment terms can be flexible, depending on the order amount and customer requirements. We generally require a deposit payment before starting production, and the balance can be paid before delivery.
6. Can you provide technical support for the monitors?
Answer: Yes, we have a team of experienced technicians who can provide technical support and answer any questions you may have about using our monitors.
More detail and price please contact on email: dana@anrecson.com. We will assist you timely!!!
Hot Tags: 36.6 inch stretched screen android player, China, manufacturers, suppliers, factory, buy, customized, quotation, android digital signage, digital signage screen, interactive signage, led signage, wall digital signage, New Kiosk 27 Inch Digital Signage
