55 inch Outdoor High Brightness PC With Wall Mount
| Mode Name | LC-IPC55001 |
| Screen Size | 55" |
| Active Display Area (mm) | 1209.6mm(W)×680.4mm(H) |
| Display Mode | 16:9 |
| LCD Type | TFT-LCD |
| Resolution | 1920×1080 |
| Display Color | 16.7M |
| Pixel Pitch(mm) | 0.630(H)×0.630(V) |
| Brightness(nits) | 1000cd/㎡ |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Viewing Angle | 178(H) /178(V) |
| Response Time | 6.5ms |
| Backlight | LED (auot-adjustable) |
| Mother Board Configuration | |
| CPU | I3-2350M Dual Core2.3G |
| RAM | RAM 4G |
| Graphics | Intel HD Graphics 3000/400(Support single display, double display copy, double display extension, DOS single display) |
| SSD | SSD 64G |
| Signal output | 1xHDMI 1xVGA |
| RS232 port | 1xCOM |
| Internet Port | 1xRJ45 |
| Audio | 1xMIC, 1xLINE OUT, 3.5mm port |
| USB | 2xUSB3.0 2xUSB2.0 |
| OS system | Win7/Win10(inactive) |
| WIFI | Built-in |
| Waterproof | No |
| Power supply | |
| Power | AC100-240V |
| power comsumption | ≦160W |
| Operating /Storage temperature | -20~60℃ |
| Humidity | 0(%RH)~85(%RH) |
| Mounting way | VESA/Wall Mount |


The 55-inch high-brightness outdoor all-in-one machine is a perfect solution for displaying content in various outdoor environments. It is equipped with an I3-2350M Dual Core2.3G CPU and 4GB RAM that ensure smooth performance. The Intel HD Graphics 3000/400 supports single display, double display copy, double display extension, and DOS single display.
Moreover, it features an SSD of 64GB, one COM RS232 port, and an internet port RJ45. Furthermore, it has an audio output with MIC, LINE OUT, and a 3.5mm port. With the inclusion of 2xUSB 3.0 and 2xUSB 2.0 ports, users can easily connect other peripherals such as a keyboard or mouse.
This device runs on Win7/Win10 operating systems, and built-in WiFi allows users to enjoy online content. The 55-inch all-in-one machine is perfect for a range of outdoor applications such as advertising, information display, and more.
What sets this device apart is its high-brightness display, which makes it perfect for use in outdoor environments with high levels of sunlight. This feature ensures that content is displayed clearly and is easy to read, even in bright sunlight.
Hot Tags: 55 inch outdoor high brightness pc with wall mount, China, manufacturers, suppliers, factory, buy, customized, quotation, 12 Inch Front Aluminum Lcd Monitor, , 17 Inch Aluminum Frame Lcd Monitor, 7 Inch Aluminum Front Frame Monitor
