4K monitor supporting image rotation
Products introduction
Anrecson 4K monitor -28inch 4K plastic monitor is the most economical and best seller. it's excellent, ultra clear image increase its popularity. It is largely used for security field. as pc monitor is also a good choice.
Features:
1, thin bezel
2, 300nits 4K panel.
3, internal built power supply
4, with speakers
5, supporting PIP and POP
6, supporting image rotation
Datasheet.
| Product name | 28 inch plastic 4K monitor |
| Mode | LC-ME2801-4K |
| Screen Size | |
| Active Display Area (mm) | 620.93mm(H)x341.28mm(V) |
| Display Mode | 16:9 |
| LCD Type | TFT-LCD |
| Resolution | 3840×2160 |
| Display Color | 1.07B |
| Pixel Pitch(mm) | 0.1617mm(H)x0.1617mm(V) |
| Brightness(nits) | 300cd/㎡ |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Viewing Angle | 170(H) /160(V) |
| Response Time | 9.5ms |
| Backlight | LED backlight |
| Input and output | |
| HDMI input | x1 |
| DVI input | N/A |
| DP input | x1 |
| VGA input | N/A |
| SDI input | N/A |
| CVBS | N/A |
| Audio in and out / Speaker | N/A for standard model (but available if requires) |
| OSD display | |
| OSD control | Auto adjust, Brightness, Contrast, Hori. / Vert. Position, Clock, phase, Color, Language.. |
| MENU | Chinese/English |
| POWER | |
| Power input | AC100V~240V(50/60Hz) |
| Max in operation | ≦45W (Max) |
| Standby power loss | <1W |
| Operating temperature | 0~50℃ |
| Storage temperature | -20~60℃ |
| Mount Method | |
| Mounting | Stand/VESA |

Hot Tags: 4k monitor supporting image rotation, China, manufacturers, suppliers, factory, buy, customized, quotation, 55 Inch 4K Ultra HD Monitors, 28 Inch 4K UHD Monitor, 100 Inch 4k Monitor, 65 Inch UHD 4K Led backlight Monitor, 43 Inch Ultra HD LED Monitor, UHD 4K Monitor
