21.5 inch lcd monitor with HDMI and BNC inputs
The parameters and details
| 21.5" commercial LCD CCTV monitor (plastic case) | |
| Mode Name | LC-ME2201 |
| Screen Size | 21.5" |
| Active Display Area (mm) | 476.64mm(W)×268.11mm(H) |
| Display Mode | 16:9 |
| LCD Type | TFT-LCD |
| Resolution | 1920×1080 |
| Display Color | 16.7M |
| Pixel Pitch(mm) | 0.248(H)×0.248(V) |
| Brightness(nits) | 250cd/㎡ |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Viewing Angle | 170(H) /160(V) |
| Response Time | 5ms |
| Backlight | LED backlight |
| Input & Output | |
| BNC input | 2 |
| BNC output | 1 |
| VGA | 1 |
| HDMI | 1 |
| Audio / Speaker | N/A for standard model (but optional) |
| Power | |
| Power | DC12V 3A 50HZ/ 60HZ/ 75HZ |
| Power Consumption | ≦20W |
| Plug & Play | DDC 1/2B |
| OSD Control | Auto adjust, Brightness, Contrast, Hori. / Vert. Position, Clock, phase, Color, Language.. |
| Menu | Chinese/English(other languages supported) |
| Mount Way | |
| Mounting | stand mount, VESA mount |
| Certificate Approval | CE,RoHS,CCC,FCC,ISO9001(optional UL) |
| Warranty | 1.5 years |
| Application | |
| monitoring , transportation, controlling room, etc | |
21.5 Inch 1080p Full HD Security CCTV Monitor Picture:



Why Choose US:
Anrecson Electronics Co., Ltd. is a professional electronic product manufacturer, established in 2003 and headquartered in Shenzhen, China. The company is committed to providing high-quality, high-performance and high-stability circuit boards and other electronic products, and providing high-quality one-stop solutions for global customers.
As a cutting-edge electronics company, Anrecson Electronics Co., Ltd. has maintained a leading position in technological innovation and quality management. The company has advanced production equipment and strict quality control system to ensure that all products can meet international standards and customer needs. At the same time, the company also pays attention to humanized design concepts and green production methods, adhering to the core values of "innovation, efficiency, unity and integrity", and strives to provide customers with excellent products and services.
Anrecson Electronics Co., Ltd.'s products mainly cover circuit boards, intelligent control systems, LED lighting and other fields. These products are widely used in electronics, electric power, communications, artificial intelligence, medical, military and other fields, and are deeply trusted and praised by customers at home and abroad. The company has been committed to developing better products, providing customers with more perfect solutions, and making unremitting efforts for the mission.
In the future, Anrecson Electronics Co., Ltd. will continue to adhere to the core concept of scientific and technological innovation and quality management, continuously improve the quality of products and services, and create a better electronic product brand. We believe that with better electronics, we can create a better future for mankind. We warmly welcome the cooperation and win-win cooperation of global customers to create brilliance!




Hot Tags: 21.5 inch lcd monitor with hdmi and bnc inputs, China, manufacturers, suppliers, factory, buy, customized, quotation, cctv camera tv monitor, led 19 inch monitor, cctv display monitors, pos lcd display, LCD Monitor For CCTV Camera, lcd monitor with hdmi port
