The 19″ Resistive Touchscreen Monitor is specially adapted for use in an industrial environment where every inch needs to be optimized. The small size of these units and the possibility to attach them to walls with their VESA stands, Anrecson Resistive Touch Displays can make your workspace more efficient, while providing all the services that are needed from such a touch device. Especially, the resistive technology used in these touch panels allows users to interact with heavy gloves, a pen, or simply fingers, making the keyboard and mouse unnecessary. In an industrial setting filled with complex machinery, these small-scale devices are a guarantee of safety and efficiency, eliminating the need for superfluous cords, cables, or any other components that would be needed with a non-touch device.
Not only Anrecson Resistive Touch Monitors are ideal for use in an industrial setup, but these devices are also a perfect choice for any application in an office setting. Ranging from 7 inch to 19 inch, these displays can easily be placed in a lobby, a corridor, or a conference room, mounted to a wall, or on a stand. In such an environment, these devices can be used to handle inquiries, perform data entry and recall, serve as a Point of Sales system as well as help employees complete routine tasks.
Specifications
| 19" Open Frame TOUCH Monitor | |
| Mode Name | LC-OF1901T-5R |
| Screen Size | 19" |
| Active Display Area (mm) | 376.32mm(W)×301.056mm(H) |
| Display Mode | 4:3 |
| LCD Type | TFT-LCD |
| Resolution | 1280×1024 |
| Display Color | 16.7M |
| Pixel Pitch(mm) | 0.294(H)×0.294(V) |
| Brightness(nits) | 250cd/㎡ |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Viewing Angle | 170(H) /170(V) |
| Response Time | 5ms |
| Backlight | 2 CCFL |
| Interface | VGA,DVI |
| Optional interface | HDMI,BNC |
| Power | DC12V 3A 50HZ/ 60HZ/ 75HZ |
| Power Consumption | ≦20W |
| Plug & Play | DDC 1/2B |
| OSD Control | Auto adjust, Brightness, Contrast, Hori. / Vert. Position, Clock, phase, Color, Language.. |
| Menu | Chinese/English(other languages supported) |
| TOUCH | |
| Standard touch opetions | resistive 5 wire, |
| Customized touch options | IR touch / SAW touch / capacitive touch |
| Mount Way | |
| Mounting | VESA 75mm/100mm,flanges at side option |
| Certificate Approval | CE,RoHS,CCC,FCC,ISO9001(optional UL) |
| Warranty | 1.5 years |
| Application | |
| ATM/ Kiosk/Transportation/ Industrial Automation/Medical Treatment | |



FAQ:
1. What is the minimum order quantity for your monitors?
Answer: Our minimum order quantity is relatively small and is subject to certain models and specifications. normally is 10pcs.
Please contact our sales representative for more information.
2. How fast can you deliver the monitors?
Answer: As a factory, we pride ourselves on our quick delivery times. We can usually deliver your monitors within a few days of your order, depending on the quantity and shipping method.
3. Do you have a good after-sales service?
Answer: Yes, we have a dedicated team to handle after-sales inquiries and any issues you may encounter with our products. We will do our best to ensure that all issues are resolved quickly and efficiently.
4. Can you customize the monitors according to our specific requirements?
Answer: Yes, we welcome customization orders and can produce monitors to meet your specific design, screen size, and resolution requirements.
5. What are your payment terms?
Answer: Our payment terms can be flexible, depending on the order amount and customer requirements. We generally require a deposit payment before starting production, and the balance can be paid before delivery.
6. Can you provide technical support for the monitors?
Answer: Yes, we have a team of experienced technicians who can provide technical support and answer any questions you may have about using our monitors.
More detail and price please contact on email: dana@anrecson.com
We will assist you on time .
Hot Tags: 19 inch open frame touch monitor, China, manufacturers, suppliers, factory, buy, customized, quotation, 7 Embedded Touch Monitor, touch screen kiosk monitor, Outdoor Waterproof LCD Monitor, 12 1 Capacitive Touch Open Frame Monitor, 10 4 Open Frame Resistive Touch Monitor, 17 Aluminum Frame Touch Monitor
