The LC-OF0801T-CA is the ideal choice for a broad range of applications such as Point of Sales, control panels in industrial settings, kiosks, workplace automation.
The 10-point capacitive touch panel that is displayed is precise and sensitive. When linked through a USB connection, the touch feature is rapidly created. Faytech includes touch drivers for well-used OS ( Win CE, XP, Vista, 7, 8, 10), Linux, Mac, and Android. Normally, no touch driver is needed for Win 7, 8, and 10. The virtual keyboard and Windows gesture make Windows convenient to use. Besides, embedded systems.
Specifications:
| 8" Open Frame TOUCH Monitor | |
| Mode Name | LC-OF0801T-CA |
| Screen Size | 8″ |
| Active Display Area (mm) | 170.4mm(W)×127.8(H) |
| Display Mode | 4:3 |
| LCD Type | TFT-LCD |
| Resolution | 800×600 |
| Display Color | 16.7M |
| Pixel Pitch(mm) | 0.213(H)×0.213(V) |
| Brightness(nits) | 220cd/㎡ |
| Contrast Ratio | 600:1 |
| Viewing Angle | 150(H) /150(V) |
| Response Time | 10ms |
| Backlight | LED backlight |
| Interface | VGA,DVI |
| Optional interface | HDMI,BNC |
| Power | DC12V 3A 50HZ/ 60HZ/ 75HZ |
| Power Consumption | ≦15W |
| Plug & Play | DDC 1/2B |
| OSD Control | Auto adjust, Brightness, Contrast, Hori. / Vert. Position, Clock, phase, Color, Language.. |
| Menu | Chinese/English(other languages supported) |
| TOUCH | |
| Standard touch options | capacitive touch |
| Customized touch options | IR touch / SAW touch /resistive 4 wire |
| Mount Way | |
| Mounting | VESA 75mm/100mm,flanges at side option |
| Certificate Approval | CE,RoHS,CCC,FCC,ISO9001(optional UL) |
| Warranty | 1.5 years |
| Application | |
| ATM/ Kiosk/Transportation/ Industrial Automation/Medical Treatment | |


The wide range of sizes available and the high-resolution support of those devices make Anrecson's capacitive touch monitors are the perfect choice for a wide range of applications, including but not limited to POS systems, kiosk systems, for office/residence automation and as control panels in industrial fields.
All our Capacitive touch screens are made of an industrial A+ HD LCD capacitive multi-touch panel with energy-saving LED technology and a wide viewing angle. These characteristics make Anrecson Capacitive touch displays perfect solutions when it comes to fashion shows, industrial projects, dealerships, wayfinding, supermarkets, sports arenas, interactive visualizations, and digital signage.
More detail and price please contact on email: dana@anrecson.com.
We will assist you timely !
Hot Tags: 8 inch 10 point capacitive touch monitor, China, manufacturers, suppliers, factory, buy, customized, quotation, touch kiosk screen, Open Frame 17 Capacitive Touch Monitor, touch screen for kiosk, 10 4 Open Frame Resistive Touch Monitor, Outdoor Waterproof LCD Monitor, 21 5 Open Frame Touch Monitor
