With flat edge-to-edge glass front panels, the Capacitive Touch Monitor line from Anrecson offers a contemporary, elegant appearance. The front panels of this device are IP65 water- and dust-proof thanks to an unique silicone rubberized seal.
This series is equipped with PCAP 10 points Multi-Touch, cover glass attaining 7H surface hardness, and a large variety of connectors including VGA, HDMI, audio inputs, DVI-D and DC-In which are all lockable. The glass screen is anti-reflective treated (chemical etched), giving the display a better luminosity throughout its lifetime. The A+ industrial LCD panel used in each capacitive Touch Monitor is guaranteed by Anrecson's 100% no dead pixel guarantee. Each monitor from 7" and up comes with its monitor stand, and screw patterns on the back for VESA 100 mounting.
Specifications
| 7" Open Frame TOUCH Monitor | |
| Mode Name | LC-OF0701T-CA |
| Screen Size | 7″ |
| Active Display Area (mm) | 154.08mm(W)×85.92mm(H) |
| Display Mode | 16:10 |
| LCD Type | TFT-LCD |
| Resolution | 800×480 |
| Display Color | 16.7M |
| Pixel Pitch(mm) | 0.0642(H)×0.1790(V) |
| Brightness(nits) | 250cd/㎡ |
| Contrast Ratio | 500:1 |
| Viewing Angle | 140(H) /120(V) |
| Response Time | 10ms |
| Backlight | LED backlight |
| Interface | VGA,DVI |
| Optional interface | HDMI,BNC |
| Power | DC12V 3A 50HZ/ 60HZ/ 75HZ |
| Power Consumption | ≦15W |
| Plug & Play | DDC 1/2B |
| OSD Control | Auto adjust, Brightness, Contrast, Hori. / Vert. Position, Clock, phase, Color, Language.. |
| Menu | Chinese/English(other languages supported) |
| TOUCH | |
| Standard touch options | capacitive touch |
| Customized touch options | IR touch / SAW touch /resistive 4 wire |
| Mount Way | |
| Mounting | VESA 75mm/100mm,flanges at side option |
| Certificate Approval | CE,RoHS,CCC,FCC,ISO9001(optional UL) |
| Warranty | 1.5 years |
| Application | |
| ATM/ Kiosk/Transportation/ Industrial Automation/Medical Treatment | |

FAQ
1. When was Anrecson founded?
A: Anrecson was established in 2008 and has since been committed to providing customers with advanced and high-quality display solutions.
2. What is the size of Anrecson's workshop?
A: Our workshop occupies an area of 7000 m², equipped with advanced production facilities and sophisticated testing instruments, ensuring the high-quality production of all our products.
3. What certifications does Anrecson have?
A: We adhere to strict quality control standards and have obtained a series of certifications, including ISO9001/13485, CCC, CB, CE, ROHS, and FCC, to ensure the reliability and safety of our products.
4. Which industries does Anrecson focus on?
A: Anrecson offers professional and comprehensive display solutions to various industries, including rail transit, medical equipment, finance equipment, self-service, military, security, and other special fields. We are committed to meeting customers' needs with a range of products tailored to their specific industries.
At Anrecson, we always put the customer's needs first and are dedicated to providing professional and high-quality display solutions. If you have any inquiries, please feel free to contact us. we will do our best to help you!!!
Hot Tags: 7 inch open frame capacitive touch monitor, China, manufacturers, suppliers, factory, buy, customized, quotation, VESA Mount 15 Embedded Touch Monitor, digital kiosk touch screen, 7 Embedded Touch Monitor, 17 Aluminum Frame Touch Monitor, touch screen for kiosk, 21 5 Open Frame Touch Monitor
